A battery-charging circuit is shown below in Fig. The forward resistance of the diode can be considered negligible and the reverse resistance infinite. The internal resistance of the battery is negligible. Calculate the necessary value of the variable resistance R so that the battery charging current is 1.0 A.
IF YOU ARE NOTICING ANY ERROR KINDLY COMMENT BELOW. THANKS
Given
Vmax = 200 V
v = 100 V
I = 1 A
To find
Variable resistance , R
Solution
It is given that v = 200 sin ωt
100 = 200 sin ωt
sin ωt = 0.5 ωt = Sin-1 0.5
= 30 deg or 150 deg
= π/6 or 5(π/6)
Therefore diode conducts when ωt is between π/6 and 5(π/6)
Applying ohm's Law
I = V / R
1 = (200 sin ωt - 100) / R
Here I is the charging current so to find average current we need to integrate the equation using the limits π/6 and 5(π/6)
Mean value of current = ∫ f dx
why 200sinwt and 100 to be subtracted?...ohms law
ReplyDeleteWhile applying ohms law we need to find the resultant voltage, It is Vmax - Supply voltage.
DeleteIn integral, how sinwt changed to coswt
ReplyDeleteIntegral. sin(x) dx = -cos(x) + C. It is a mathematical equation.
Deleteform where does (1/2pie) comes?
ReplyDelete